Hoşgeldiniz... Yeni Çekilişlerimiz Etkinlik Alanından Paylaşılacaktır... Bizi Takipte Kalın...
Sponsor Reklam
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çocuk İlahileri
#1
Allah’ı çeşitli olarak kutsal kişi veya varlıkları övme amacı ile bestelenen sözlü dizi şarkılar olarak bilinmektedir. Çok eski zamanlardan bu yana dinlerin veya inanların önemli parçası haline gelmiştir. Her dinde ilahilere farklı bir bakış açısı vardır. Çocuk ilahileri denilince akla ilk gelen küçük çocukların oluşturduğu ilahi gruplarıdır. Yaşlarından dolayı daha çok dikkatleri üstlerine toplarlar.  Daha dikkat çekici olmalarından ziyade birden fazla sözü ezberlemeleridir. İlahi videoları kısmında da gördüğünüz küçük çocuklardan oluşturulan ilahi grupları herkes tarafından severek dinlenip, izlenmektedir.  İlahiler dinin bir parçası haline gelmiş ve kutsallığa sahil olmuş, o dine mensup kişilerin inandığı mevhumları övme amaçlı yazan insanlar tarafından yazılmaktadır. Bazı dinler için inançlarda ilahi söylemek bir ibadet olarak bilinmektedir. Ancak ilahi söylemek birçok inançta belirli ibadetlerin sadece birer parçası haline gelmiştir. Çocuklar için ilahiler de aynı şekil de kabul edilmektedir.
İlahi Türleri
İlahi türlerinde nefes, dini temelleri oluşturan âşık edebiyatı nazım şekillerinden yazılanlara denilmektedir. Konu genel olarak tasavvufta vahdet-i vücut kuralları ile ilgilidir. Sade kalıp Türkçesi ile yazılmaktadır. Ayin ise hal ve hareketleri ifade edilmesi için İranlılar tarafından kullanılan ve daha sonradan Türk Tasavvuf Edebiyatına geçiş yapmış Mevlevilerin sema meclisinde söylemiş olduğu ilahilere verilen isimlerdendir. Cumhur ise Mevlevi ve Bektaşi dergâhlarının dışında kalan topluca okunmakta olan ilahilere verilen isimler olarak bilinmektedir.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren tutarsiz.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. tutarsiz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.