Hoşgeldiniz... Yeni Çekilişlerimiz Etkinlik Alanından Paylaşılacaktır... Bizi Takipte Kalın...
Sponsor Reklam
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kişi Güvenlik Belgesi
#1
Savunma sanayii gibi alanlarda çalışmak mesleki olarak belli eksikliklerin bulunmadığının kanıtlanmasını gerekli kılmaktadır. Aynı şekilde devlet birimlerinin kişilerin güvenilir olduğundan emin olmaları da bir şarttır. Bunun için ilgili kurumlarda çalışmak için kişi güvenlik belgesi istenmektedir. Belge sadece kişisel olarak değil tesis bazında da alınabilmektedir. İki türün farklılıkları olabildiği gibi ortak noktaları da bulunmaktadır. Bahsedilen ortak noktalarda geçerlilik süresi en önemli alanı oluşturmaktadır. Geçerlilik süresi dolduğunda belgelerin yeniden temin edilmesi gerekmektedir.
Kişi Güvenlik Belgesi Nasıl Alınır?
Kişi güvenlik belgesi almak isteyenlerin ilgili makamlara bu konuyu içeren talepleri iletmeleri gerekmektedir. Taleplerin iletilmiş olunması ise belgelerin kesin olarak alınacak olması manasına gelmemektedir. Zira bu alanda belge temin edilebilmesi için kurumlar tarafından imza atılacak olan güvenlik ve arşiv araştırması sürecinin tamamlanmasının beklenmesi gerekmektedir. Süreçten olumlu şekilde netice alanlar belgeyi temin edebilmektedir.
Bireylerin görevlendirme süreleri de kişi güvenlik belgesi alma konusunda farklı şekilde hareket etmelerine neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse kuruluşlarda ilk kez çalışmaya başlayacak personele anında belge başvurusu yapılamamaktadır. Bunun için personelin üç ay çalışmaya devam etmesi beklenmektedir. Tabi her pozisyon için aynı durum geçerlilik arz etmemektedir. Zira yönetim kadrosu bu süreçten muaf bırakılan ve talepleri anında yapılan ayrıcalıklı kadroların başında gelmektedir. Konu hakkında ilgili kurum ve bakanlıklar online şekilde bilgilendirme de yapmaktadır.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren tutarsiz.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. tutarsiz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.